Деменцията е прогресивно неврологично заболяване, което засяга умствените способности. Тя заема едно от челните места в класацията на смъртоносни болести, а досега всички опити за лечение са неуспешни. Социалните асистенти в чужбина са поставени пред сериозно предизвикателство с болните от деменция, защото техните неуморни усилия не са възнаградени с търсеното подобрение.
Възрастните хора са най-застрашени от деменция, а причинителите са дегенеративни заболявания като болестта на Алцхаймер и Паркинсон, а в по-редки случаи заболяването се проявява вследствие от травми, инфекции, мозъчен инсулт и туморни процеси.
Методите за лечение са ограничени и недостатъчно ефективни на този етап, затова проблемът трябва да се диагностицира още при появата на първите признаци. Симптомите често се пренебрегват, тъй като е нормално възрастните хора да имат проблеми с паметта и разсеяността. Причината понякога се оказва по-сериозна, затова във всеки случай се налага преглед от специалист, който да установи наличието на заболяване.
Най-честият симптом е постепенната загуба на спомени и проблеми с краткосрочната памет. С прогресиране на заболяването се наблюдават трудности в речта, съня, храненето, къпането и други физически дейности.
При повечето болни има значителен спад на телесното тегло, което трябва да се следи внимателно, да се дават калорични храни и хранителни добавки. Ако са налице проблеми с дъвченето, тогава храненето трябва да се извършва от грижещото се лице, а самата храна да се предлага в по-мека и течна форма. Консултацията с диетолог е препоръчителна, за да се определи най-добрият хранителен режим за съответния пациент.
В голяма част от случаите хората с деменция отказват да се къпят ежедневно, защото от една страна са забравили необходимостта от лична хигиена и от друга страна свързват банята с негативни преживявания.
Затоплете помещението преди баня и се постарайте да изградите режим на къпане по едно и също време – рутината ще помогне, както при бебетата.
Нарушенията в говора на пациентите с деменция са една от най-големите трудности, с които се сблъскват социалните асистенти в чужбина. Напълно вероятно е болният да говори несвързано, с прости думи и изречения, да губи връзката на разговора, да повтаря едни и същи истории. В никакъв случай не го критикувайте, нападайте, поправяйте и не спорете с него. Не трябва да спирате да разговаряте с него и да се опитвате да разберете и да отговаряте на нуждите му. Постарайте се да научите основите на неговия език, ако не го говорите и задължително му осигурете ежедневни социални контакти.
Превантивните мерки срещу деменцията включват основно стимулация на мозъка чрез:
Всеки ден се разхождайте с вашия пациент, четете му книги, играйте на карти заедно, показвайте му албуми със снимки и му разказвайте за миналото. Осигурете му разнообразни занимания, рутина и ги обградете от познати и любими предмети.
Дата на заминаване: 2021-04-12
Продължителност на престоя: 6 седмици
Локализация: Щраубинг, Германия
Езикови познания: средни
детайлиДата на заминаване: 2021-04-09
Продължителност на престоя: 2 месеца
Локализация: Аугсбург, Германия
Езикови познания: основни
детайлиДата на заминаване: 2021-04-08
Продължителност на престоя: 2 месеца
Локализация: Дортмунд, Германия
Езикови познания: средни
детайли