Болестта Алцхаймер е открита в началото на XX век от немския невропатолог Алоис Алцхаймер и както става ясно, носи неговото име. Голяма част от възрастните хора попадат в нейния опасен капан.
Обикновено това са възрастни на между 60 и 70 години, които се нуждаят от ежедневни грижи, тъй като това заболяване има широки негативни последици спрямо психиката на боледуващите. Затова е изключително важно, ако няма близък човек до тях, да разчитат на грижите на социален асистент, тъй като самотата може да окаже негативно влияние върху психологическото състояние на болните.
Те не могат да си създават спомени, свързани със събития, които са се случили в рамките на близък период от време. Това ги потиска, понижава самочувствието им, в резултат на което те предпочитат да се изолират и да намалят словесните си общувания със заобикалящия ги свят. Загубата на паметта и невъзможността да се ориентират във времето ги прави неспособни да се грижат сами за себе си. Затова е нужно да се уповават на помощта на добър и сърдечен болногледач, който ще прояви разбиране спрямо депресивното им състояние и чувство на тягостност и потиснатост.
Наблюдава се наличие на дисбаланс между желанието им за самостоятелност и тяхната невъзможност за поемане на най-елементарни отговорности, тъй като те забравят какво са направили дори и в най-близък период от време. Изключително опасно е например те да се занимават с готвене, защото могат да забравят включена печката и така неволно да предизвикат пожар.
Това не е заболяване, което има физически проявления като треперене на ръцете или невъзможност за придвижване. Тази болест засяга паметта и нервната система. Затова са наложителни грижите на социален асистент, който да подкрепя болните, да им вдъхва надежда, да не ги упреква за нещата, които са забравили в резултат на тежкото им заболяване.
Правени са редица изследвания, за да се установи първопричината за появата на Алцхаймер и според научните изследователи първичните прояви намират израз в увеличаване на равнищата на мозъчните астроцити. Това може да се случи 20 години преди първите проявления на болестта. Единствено с помощта на лекарства, търпение и денонощни грижи може да се увеличи живота на болния и да се подобри психологическата му нагласа към живота.
Изисква се дълбок психологизъм, добросърдечност, търпение и цялостна отдаденост. Установено е, че след диагностициране на болестта, средната продължителност на живот е 8 години. Тъжен факт е, че само трима от всеки 100 засегнати от болестта на Алцхаймер души, живеят повече от 15 години след установяване на наличието на даденото заболяване. Още по-тягостен факт е, че има прогнози в бъдеще процентът на хората, които ще бъдат засегнати от тази болест, да се увеличава. Затова е изключително важно да се говори по тази тема, както и да се инвестира в това да се търсят начини чрез медикаменти и перманентни грижи на социален асистент да се удължава максимално животът на болните.
Дата на заминаване: 2021-04-12
Продължителност на престоя: 6 седмици
Локализация: Щраубинг, Германия
Езикови познания: средни
детайлиДата на заминаване: 2021-04-09
Продължителност на престоя: 2 месеца
Локализация: Аугсбург, Германия
Езикови познания: основни
детайлиДата на заминаване: 2021-04-08
Продължителност на престоя: 2 месеца
Локализация: Дортмунд, Германия
Езикови познания: средни
детайли