Признаци, че пациентът ни страда от депресия – как да реагираме
Депресията е едно от най-често срещаните психични разстройства според Световната здравна организация, като болестта засяга над 300 милиона души по света.
Симптомите се засилват в напреднала възраст или под влияние на други заболявания, затова е добре да сте подготвени, в случай че се наложи да се грижите за пациент, който страда от депресия.
Основни признаци на депресията
Как да познаете, че вашият пациент страда от това заболяване – ето кои са най-забележимите признаци:
- Апатия
- Хронична умора
- Безсъние
- Лоша концентрация
- Загуба на работоспособност
- Намален апетит или точно обратно – необичайно повишен
- Загуба на интерес към живота
- Мрачни мисли
Подобни депресивни състояния могат да отшумят сравнително бързо, но заболяването би могло и да се влоши и продължи с месеци или дори години.
Като рискови фактори за изпадане на пациента в депресия се считат най-вече психологически травми, неблагоприятна или шокова ситуация.
Как да реагирате?
Покажете, че сте наблизо и в готовност да помогнете. Не забравяйте, че хората с депресия се чувстват ужасно самотни, а понякога изпитват дори срам и вина заради чувствата си.
Те се мъчат всячески да прикрият състоянието си, защото се страхуват, че няма да бъдат разбрани или че ще отблъснат околните. Затова и не търсят помощ и отказват да приемат сериозността на ситуацията.
Но ако бъдат оставени сами с негативните си мисли, това само влошава картината. Затова е особено важна подкрепата на роднини и приятели, в частност на отговорния социален асистент, който се грижи за депресирания пациент. Покажете, че го чувствате близък и без значение от състоянието му в момента, вие няма да промените чувствата и отношението си. Заявете открито готовността си да помогнете.
Не подценявайте състоянието на пациента
Ако никога не сте страдали от депресия, тогава е малко вероятно да успеете напълно да разберете какво чувства вашият пациент. Не се опитвайте да неглежирате проблема, окачествявайки болестта просто като нормална реакция от „лош ден“ или труден период в живота. Така само ще накарате пациента да се почувства още по-неразбран и да се затвори напълно в себе си.
Оказвайте помощ при изпълнението на ежедневните дейности
Помогнете на пациента да продължи да изпълнява дейностите, които е извършвал и преди да се появят симптомите на депресия. Но много внимателно и деликатно. Ако срещнете съпротива, не настоявайте прекалено, а просто потърсете професионална помощ. Помнете, че депресивните състояния рядко отшумяват сами, така че, бъдете нащрек.
Бъдете внимателни и търпеливи
Процесът на лечение на депресия е дълъг и труден. Колко време и усилия ще отнеме, зависи от тежестта на депресията (лека, умерена, тежка) и от избрания метод на лечение (само прием на хапчета, само психотерапия или и двете). Не трябва да очаквате моментален резултат.